Education and Careers

 

Měď hraje v moderní společnosti klíčovou roli. Používá ji více lidí ve více profesích, než si většina z nás uvědomuje.

Abychom vyjmenovali jen několik, měď pomáhá návrhářům vytvářet výjimečné ozdoby pro zkrášlení našich domovů, umožňuje hodináři vyrobit přesné hodinky, které nám pomáhají dodržovat náš časový plán, umožňuje kuchařům vytvářet pro nás lákavé pokrmy a pomáhá zdravotníkům udržet nás bez infekce.

Měď se používá od starověku, a jak společnost a technologie pokračují v pokroku, nové profese budou bezpochyby z tohoto velmi univerzálního materiálu dále těžit.

Při práci s mědí můžete být…

 ... architekt

S využitím trvanlivosti a elegance mědi vytvořím zlaté fasády, zachycující slunce, a střechy, které časem zezelenají a stanou se ještě nevšednějšími. Měď lze snadno tvarovat do složitých křivek nebo přísných linií a kaleidoskop barev, které měď a její slitiny nabízejí, z ní dělá nejrozmanitěji využitelný kov.

 ... designer

Módní styly interiérů mohou přicházet a odcházet, ale měď přetrvá. Žádný jiný kov nenabízí tak širokou škálu barev, které mi umožňují zkoumat a využívat mé umělecké nadání. Od výrazných středobodů až k překvapivým doplňkům, proč by měď měla někdy ztratit svůj lesk?

 ... vědec

Měď je mým společníkem na mé cestě za poznáním. Jako jeden z přechodných kovů je měď velmi univerzální a nabízí mnoho jedinečných vlastností, díky nimž je ideální pro rozvoj nových aplikací a vytváření nových řešení. Nejiskří, takže je také bezpečné s ní pracovat; vím, že nic nevybuchne, dokud nebudu chtít.

 ... inženýr

Měď, plně recyklovatelnou bez ztráty vlastností, lze považovat za příbuznou obnovitelným zdrojům energie v rodině udržitelnosti. Obojí se používá po stovky let, ale měď je stále velmi výrazně jedním z kovů současnosti a udržitelným zdrojem pro budoucí generace.

 ... geolog

Mou prací je hledání nových nalezišť mědi, kterou svět potřebuje. Ať už je to v Andách, pláních Mongolska nebo pod mořem, musím zkoumat, analyzovat vzorky a rozhodovat o tom, kde se budou stavět doly zítřka.

 ... horník

Měď lze těžit v podzemí a ve velkých povrchových dolech. Pro získání nové rudy mohu použít výbušniny, používat rypadla, která zvednou 80 tun v jedné lžíci a řídit náklaďáky s koly o průměru 4 metrů, vezoucí 300 tun rudy.

 ... kovodělník

I když je měď velmi odolný kov, je také velmi kujná a snadno se pracovává za tepla. Mohu ji ohnout, natáhnout, válcovat a formovat do téměř čehokoli, co zákazník vyžaduje. Mohu také, bez dopadu na kvalitu svých výrobků, recyklovat starou měď, která byla získána z výrobků na konci životnosti.

 ... metalurg

Mícháním a spojováním s jinými kovy využívám technické možnosti mědi pro širší sortiment produktů. Nejběžnější slitiny, bronz, mosaz a měď-nikl mi dovolují poskytovat inovativní a zdrojově efektivní řešení pro širokou škálu navazujících odvětví.

 ... pokrývač

Pro mě je opravdu limitem jen nebe, protože používám měď k tvorbě architektonicky dekorativních střech a fasád, které vydrží po celá desetiletí nebo dokonce staletí. Měď během stovky sezón změní barvu, ale měděné střechy zůstanou v bezvadném stavu jako v den, kdy byly postaveny.

 ... instalatér

Mým úkolem je zajistit, aby trubky a tvarovky, které přivádí vodu a plyn do našich domovů a kanceláří, byly bezpečně spojeny a nedocházelo k únikům. I když mám na výběr mnoho velikostí měděných trubek a celou škálu fitinek, armatur, kohoutů a ventilů z mědi a jejích slitin, jednou z hlavních výhod instalace v mědi je, že průmyslové standardy mi dovolují spojovat prvky od více dodavatelů. To je velmi důležité, když provádím rekonstrukce a opravy.

 Tradiční techniky pájení a pájení na tvrdo se stále používají a nové technologie, jako je mechanické spojování fitinek, lze použít v místech, kde není povolen otevřený oheň.

 ... elektrikář

Vzhledem k vynikající vodivosti mědi využívá má profese téměř jistě více mědi než kterákoli jiná. Mědi posiluje bezpečnost elektrických zařízení, snižuje energetické ztráty, zvyšuje energetickou účinnost a pomáhá snižovat náklady po dobu životnosti elektrických komponent. Tam, kde se nachází elektřina, najdete také měď, ať už je jí použito hodně nebo málo.

 ... topenář

Když posoudím všechna hlediska, má zkušenost mi říká, že pro vytápění a chlazení se měděnému potrubí nic nevyrovná. Je spolehlivé, odolné, snadno se spojuje a ohýbá. S mědí mohu použít nejmenší a nejekonomičtější velikosti trubek, které vyžadují pro instalaci jen málo místa. Ať už jde o topení pro zimní dny nebo o chlazení na vrcholu léta, tepelná vodivost mědi nabízí řešení.

 ... stavitel sítí

Moderní společnost dnes vyžaduje, aby data mezi lidmi a organizacemi procházela v několika milisekundách. Podmořské měděné kabely o velkém průměru přenášejí signály mezi kontinenty, zatímco menší měděné dráty přenášejí energii a data k jednotlivým uživatelům. Dokonce i bezdrátové komunikace vyžadují měděné kabely ve vysílačích a přepojovacích stanicích.

  ... zdravotní sestra

Škodlivé patogeny, jako je MRSA, se neusídlí na dotykových plochách, které využívají inherentní antimikrobiální vlastnosti mědi. U měděných klik dveří, kohoutků a zábradlí lůžek se prokázalo, že jejich kontaminace je o více než 90% nižší, než je kontaminace neměděných ekvivalentů, což pomáhá snížit mikrobiální přenosy mezi lidmi v nemocnicích a zdravotnických zařízeních. Spoléhám na měď jako na svého důvěryhodného partnera při snižování rizika, že mí pacienti budou infikováni v souvislosti se zdravotní péčí.

 ... doktor

Ve své práci se nespoléhám na estetické ani vodivostní vlastnosti mědi, ale na její roli jako esenciální stopový prvek, který udržuje živé organismy zdravé. Všichni potřebujeme měď, aby naše krev mohla přenášet kyslík. Pomáhá také správnému vývoji plodů, zvyšuje pevnost kostí, umožňuje zrání červených a bílých krvinek, pomáhá vývoji mozku a mnoho dalšího. Zdravá strava má dospělému zajistit každodenně 1 mg mědi.

... kuchař

Kuchaři používají hrnce, ale prvotřídní kuchaři používají pánve s měděným dnem. Měď umožňuje rovnoměrné vyhřívání po celé spodní části pánve, což zajišťuje velmi přesné dodržování teploty obsahu (i když to nemusí vždy odpovídat temperamentu šéfkuchaře).

 ... chovatel ryb

Dávno před nejnovějšími kybernetickými hrozbami, notoricky známý červ Toredo útočil na spodky lodí již po celá staletí. Tak tomu bylo, dokud se nesetkal tváří v tvář se slitinami měď-nikl, které se používají k ochraně trupů, zařízení a plošin pro těžbu ropy a plynu, i odsolovacích jednotek. Nedávné zavedení klecí ze slitiny mědi udržuje mé ryby v bezpečí a zdravé, nemusím jim dávat tolik antibiotik a výrazně se snižují mé náklady na údržbu.

 ... klenotník

Nástroje pro vytváření osobních dekorativních předmětů se složitými vzory a sofistikovanými tvary se vyvíjely v průběhu tisíců let, ale pro mě - stejně jako pro mé předky - je měď preferovaným materiálem.

Je snadné s ní pracovat, a lze ji i její slitiny přetvářet do nádherně barevných a zpracovaných prstenů, přívěsků a náramků. Jaký je hlavní rozdíl mezi čistým 24 karátovým zlatem a šperky z 18 karátového zlata, které si moji zákazníci mohou zakoupit? Odpověď je: měď!

 ... hodinář

Mosaz a cínový bronz pomohly Johnovi Harrisonovi v 18. století vyřešit problém určování zeměpisné délky a měď se stále podílí na určování času po celém světě. Používá se v hodinách – od ikonických námořních hodin po osobní náramkové hodinky – nízká magnetická permeabilita mědi zaručuje přesnost. Stále pracuji na tom, aby měď zaručovala, že lidé přijdou všude včas.

  ... obchodník

Měď si v oboru finančního obchodování vysloužila přezdívku "doktor ekonomie". Tak, jako je měď nezbytná pro zdraví, je také jádrem ekonomiky; termínové obchody s mědí se často považují za přesný barometr ekonomického růstu. Vím, že když poptávka po mědi kolísá, ekonomika je buď na cestě nahoru, nebo nás čeká dost hrbolatá cesta.

 ... výrobce nástrojů

Bebop by se nikdy nestal jako skandální hudba Charlieho Parkera tak legendární, kdyby jeho saxofon byl vyroben z něčeho jiného, než je mosaz. Trubky, saxofony a jiné dechové nástroje vyžadují složité tvary a komplikované křivky. Vynikající tvárnost mědi umožňuje hudebníkům vytvářet tak oslnivé, virtuózní zvuky.

I work with copper. I am ...

Have you considered a career within the copper industry ?

The European copper industry employs some 50,000 people directly and sustains the jobs of millions of others by delivering key products into a vast range of business and service activities. If you are any of these professionals in the right column, most probably you work with copper.

Check our member companies and discover on their websites the job opportunities within the copper industry.