Vodní farmy

Slitiny mědi na mořských farmách zvyšují produktivitu podnikání

aquaculture copper alloy fish cages on sand surface closeup

Proč zvolit ohrady ze slitin mědi

Slitiny mědi jsou díky své přirozené odolnosti proti korozi a metalurgickým i biologickým vlastnostem ideálním materiálem jak pro hladinovou, tak ponornou výbavu mořských farem na příbřežních lokalitách.

Sítě ze slitin mědi pro ohrady mořských farem zlepšují hygienické podmínky, produktivitu a udržitelnost podnikání při chovu lososů, pstruhů, pražem, mořských okounů, kaniců, kranasovců, platýsů a jiných druhů.

Dlouhá životnost a recyklovatelnost

Sítě ze slitin mědi vydrží, v závislosti na podmínkách použití, pět i více let. Ztrácí v průběhu času jen málo materiálu a jsou plně recyklovatelné. Recyklovaný materiál se používá již při počáteční výrobě sítí ze slitin mědi, což dále, ve srovnání s tradičními sítěmi z polymerů, snižuje emise CO2.  Vysoká pevnost sítí ze slitin mědi a jejich odolnost vůči korozi umožňuje použití pro ohrady, běžně používané na mořských farmách, což umožňuje rychlou implementaci na stávajících, rozvíjejících se centrech.

Zabrání vniknutí dravců a únikům chovu

Sítě z vysokopevnostní slitiny mědi odolávají útokům dravců a omezují únik chovaných ryb. Prokázaly také odolnost vůči extrémním bouřím.

Zachovává objemy ohrad

Sítě ze slitin mědi umožňují udržet v silných mořských vlnách a proudech lépe tvar ohrad. Výsledné lepší objemy ohrad brání shlukování ryb a pomáhají udržovat vysokou míru okysličení, což nakonec zvyšuje výnosy. Tyto sítě mají také vysokou mechanickou pevnost a tvarovatelnost, která je nezbytná k výrobě účinných uzavřených konstrukcí mořských farem.

Zlepšuje zdraví ryb a produkci

Sítě ze slitin mědi přirozeně potlačují bioznečištění a omezují náklady, stres ryb a nežádoucí výměny sítí. Výsledná vyšší obměna vody a rozpuštěný kyslík zlepšují zdraví a růst ryb. Náklady na krmení lze snížit o 15%. Je také mnohem menší výskyt parazitů a patogenů, infikujících ryby.   

Nižší nároky na údržbu

Potřeba čištění je nižší a sítě ze slitin mědi nemusí být během tohoto procesu odstraněny. To snižuje počet hodin potápění a rizika i celkové náklady, spojené s údržbou.

Současné využití a budoucí aplikace

Technologie sítí ze slitin mědi začala v roce 1975 malými uzavřenými farmami lososů na severovýchodě USA. Od té doby se technologie slitin rozvinula a nyní je úspěšně používána v Japonsku, Austrálii, Číně, Koreji, Kanadě, Skotsku, Řecku, Mozambiku a Chile, kde chovatelům ryb poskytuje produktivní a udržitelné řešení.

Speciální webové stránky

Přístup na webové stránky ICA, zaměřené na odvětví chovu ve vodě, pro rybí farmáře, dodavatele, vědce, výzkumné pracovníky, nevládní organizace, pedagogy a obchodní odběratele.
Související zprávy
Související zdroje
  • Měď je… Měď hraje velkou roli ve vývoji lidské civilizace. K modernímu životu je nepostradatelná, přivádí do našich domovů a měst elektrický proud a čistou vodu, přispívá k udržovatelnému vývoji. A kromě toho, je i nepostradatelná k životu.