Ražba

V dějinách mincovnictví hraje měď klíčovou roli.

coinage sheet copper coins

První mince starého Řecka byly vyrobeny z mědi a zlata: tyto ušlechtilé kovy byly použity vzhledem k tomu, že se přirozeně vyskytují v ryzí podobě a pro svou dobrou odolnost proti korozi.

I v současné době bývají měď a její slitiny voleny pro ražbu mincí. Červený kov je také základem euromincí.

Měď a její slitiny lze díky jejich zpracovatelnosti snadno přetvořit do mincí. Mají také mimořádnou odolnost proti nárazům a opotřebení: tyto funkce jsou nezbytné pro předměty, s nimiž se stále manipuluje.

Odolnost mědi a jejích slitin vůči korozi je dobře známá, což je důvod, proč řada starých artefaktů (nejvíce mincí), přetrvala téměř beze změn až do současnosti, a to i pokud byly vystaveny povětrnostním vlivům nebo ponořeny v moři.

Slitiny mědi, kromě toho že jsou plně recyklovatelné, mohou nabídnout různé barvy v závislosti na procentuálním obsahu a typu jiných kovů. Například mince 10, 20 a 50 eurocentů mají zlatožlutou barvu díky 89% mědi.

Další vlastností, kterou je dobré vzít v úvahu při volbě mědi, jsou její zdravotní výhody. Předáváním z ruky do ruky mohou mince šířit choroboplodné zárodky. Měď a její slitiny jsou antimikrobiální, což znamená, že zamezují šíření bakterií na svém povrchu. Pouze mince 1, 2 a 5 centů jsou vyrobeny z oceli, ale i ony jsou z tohoto důvodu pokryty mědí.

A konečně, euromince musí mít také přesné elektrické a magnetické vlastnosti, aby byly rozpoznatelné automaty. Příměs niklu může modulovat magnetickou permeabilitu slitin, přičemž elektrická vodivost mincí  10, 20 a 50 centů je jednou sedminou čisté mědi.

Coin & Content

 10, 20 and 50 cent
 CuAl5Zn5Sn1
 1 and 2 euro  CuNi25
 1 and 2 euro  CuZn20Ni5
Související zprávy
Související zdroje
  • Měď je… Měď hraje velkou roli ve vývoji lidské civilizace. K modernímu životu je nepostradatelná, přivádí do našich domovů a měst elektrický proud a čistou vodu, přispívá k udržovatelnému vývoji. A kromě toho, je i nepostradatelná k životu.