O mědi

Elektrická vodivost

Výroba, přenos a užití elektrické energie změnily moderní svět. To bylo možné díky mědi (s čistotou nejméně 99,9%), která má z běžných kovů nejlepší elektrickou vodivost a je k dispozici v tvářené formě jako dráty, kabely, pásky a přípojnice, a také jako odlitky pro takové komponenty, jako jsou elektrická spínací a svařovací zařízení.

Měď pohání moderní technologie

Představte si svět bez elektřiny: bez osvětlení, televizorů, DVD přehrávačů, iPadů, rychlovarných konvic, mobilních telefonů, praček, ledniček, vysavačů, počítačů, aut, autobusů, elektrifikované železnice, podzemních dopravních systémů nebo tramvají.

Auta a kamiony

Systém kabelových svazků z vysoce čisté mědi vede proud z baterie celým vozidlem k zařízením, jako jsou světla, centrální zamykání, palubní počítače a satelitní navigační systémy. V mnoha vozidlech se také používají elektrické motory, které jsou navinuty vysoce vodivými dráty. Průměrné auto obsahuje asi 1 km vodičů.

Tepelná vodivost

Měď je dobrý vodič tepla (asi 30 krát lepší než nerezová ocel a 1,5 krát lepší než hliník). To vede k aplikacím, kde je potřebný rychlý přenos tepla, jako jsou výměníky tepla v klimatizačních jednotkách, chladiče vozidel, chladiče v počítačích, odvod tepla u strojů a televizorů, a komponenty vodou chlazených pecí.
Kvalitní zapalovací svíčky mají centrální měděnou elektrodu umožňující odvod tepla, takže brání jejich přehřátí. Nejkvalitnější hrnce mají měděné dno, zajišťující stejnoměrný, ​​rychlý ohřev.
Měď hraje v moderní společnosti klíčovou roli. Používá ji více lidí více způsoby, než si většina z nás uvědomuje.


Snadné spojování

Měď lze snadno spojovat letováním, pájením, šroubováním nebo lepením. V průmyslu je to velmi užitečné pro instalace potrubí a spojování přípojnic, což jsou životně důležité prvky systémů distribuce elektrické energie. Jde také o důležitou schopnost pro umělce, vytvářející sochy, skulptury a šperky a pro další řemeslníky, pracující s tímto krásným kovem.

Potrubí

Voda: měď používali již staří Egypťané, nálezy z pyramid jsou stále v dobrém stavu.
Dnes používá přibližně 90% evropských a severoamerických dodavatelů teplé a studené vody měděné trubky v rozsahu průměrů 6 až 159 mm.
Plyn: stejně jako instalace pro distribuci vody v domácnostech, slouží měděné trubky také k bezpečné přepravě zemního plynu domácnostem a podnikům.